Nasze wpisy Artykuły

Skleroterapia – skuteczny i małoinwazyjny zabieg

Skleroterapia – skuteczny i małoinwazyjny zabieg

Skleroterapia, skleroterapia piankowa oraz echosklerotrapia to odmiany tej samej metody, w której substancja chemiczna wstrzykiwana jest w zmienioną żyłę (pajączek żylny lub żylaki). Iniekcja preparatu powoduje uszkodzenie warstwy wewnętrznej naczynia– śródbłonka – odpowiadającej za swobodne krążenie krwi. W tak uszkodzonej żyle ustaje przepływ, pewna objętość krwi zalega w żyle przez kilka, kilkanaście tygodni., w tym czasie następuje
stopniowy zanik naczynia, aż do jego całkowitego „wchłonięcia” . Na skórze nie pozostają blizny jak w przypadku zabiegu chirurgicznego.

Zabiegi różnicuje się w zależności od wielkości naczyń, które zamierzamy zamknąć. Typowa skleroterapia dotyczy zwykle drobnych zmian żylnych o śr. od 0,5 do 1 mm są to teleangiektazje (albo dokładniej venulektazje) nazywane „pajączkami żylnymi”. Ostrzykuje się je płynnym i słabo stężonym preparatem przy użyciu małych, niskooporowych
strzykawek i bardzo cienkich igiełek (32/30G). Skleroterapia piankowa – stosowana do – małych, średnich i dużych żylaków. Zamyka się je stosując ten sam preparat, ale o wyższym stężeniu i w postaci spienionej, wymieszany z powietrzem lub CO2, takie działanie powoduje zwiększenie objętości preparatu, a co za tym idzie lepszy kontakt ze ścianą naczynia. Wykorzystuje się tu dwie strzykawki i adapter do ich połączenia, do wkłucia zaś nieco grubszych igieł 25G. Echoskleroterapia może być odmianą każdej z tych metod. Polega ona na wkłuwaniu się w głębiej położone żyły pod kontrolą USG w celu ich zamknięcia – dotyczy to zwłaszcza niewydolnych (uszkodzonych) żył łączących  -perforatorów.

Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, skutecznym i bardzo mało inwazyjnym, mającym szerokie spektrum. Niewielkim minusem metody jest to, że żyły nie zanikają od razu, ale przez okres kilku, kilkunastu tygodni, w zależności od wielkości zamykanych naczyń. Dlatego należy wykonywać ją w okresie od jesieni do wiosny, aby „dać czas” na osiągnięcie odpowiedniego efektu.

Obecnie bardzo często stosuje się włączenie echoskleroterapii jako metody uzupełniającej wewnątrz żylne leczenie żylaków z użyciem laserów czy fal radiowych.

Pisali o nas

Pisali o nas