Nasze wpisy Artykuły

Żylaki w lecie? Lepiej nie

Żylaki w lecie? Lepiej nie

Żylaki latem

Żylaki kończyn dolnych są znanym problemem zdrowotnym i estetycznym. Zwłaszcza w lecie, gdy nasze nogi są widoczne dla każdego. Jednak, czym są żylaki i dlaczego bezpieczniej jest je usunąć przed latem?

Żylaki kończyn dolnych – co to jest?

Żylaki to powstałe w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej trwałe poszerzenia żył powierzchownych. Objawiają się jako wystające nad powierzchnię skóry balonowate uwypuklenia. Występują zarówno u młodych jak i starszych osób,  częściej u kobiet. Główną przyczyną są predyspozycje genetyczne. Obecnie, pojawiają się coraz częściej, u coraz większej liczby młodych osób, ponieważ tryb pracy większości społeczeństwa jest siedzący, lub wymaga długotrwałego stania. W obu tych przypadkach zwiększa się zaleganie krwi w kończynach dolnych, co nawet u osób zdrowych, wieczorem daje uczucie ciężkich nóg i przyspiesza powstawanie żylaków. Dodatkowo czynnikami przyspieszającymi powstawanie żylaków są: ciąża, mała ilość ruchu i otyłość, która staje się coraz powszechniejszym problemem w Polsce.

Przewlekła niewydolność żylna żył powierzchownych może być pierwotna, czyli związana z nieprawidłowościami wynikającymi z budowy żył, lub wtórna, czyli wywołana przez zakrzepicę, niewydolność żył głębokich czy występowania przetok tętniczo-żylnych.

Pierwsze objawy – jak zapobiegać rozwojowi żylaków?

Wystąpieniu żylaków może zapobiegać wczesne powzięcie odpowiednich kroków, dzięki którym ograniczymy postępowanie przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy zwiastujące pojawianie się problemów z krążeniem w obrębie kończyn dolnych. Najwcześniejszym z nich jest uczucie ciężkości nóg, które zmniejsza się po odpoczynku i nasila, gdy występuje obrzęk kończyn, na przykład w czasie miesiączki czy ciąży. Następnie pojawiają się na skórze teleangiektazje, czyli tak zwane „pajączki”. Mogą również występować skurcze łydek, zwłaszcza w nocy, przy długotrwałym siedzeniu lub staniu, w czasie upałów lub gdy powietrze jest wyjątkowo wilgotne.

Zapobieganie postępowaniu choroby żylakowej nie jest skomplikowane, ale wymaga determinacji. Przede wszystkim należy unikać długotrwałego stania i siedzenia ze zgiętymi nogami, albo przynajmniej co jakiś czas przejść się czy zmienić pozycję siedzenia. W czasie wolnym powinniśmy na przynajmniej 15 minut, wieczorem, unosić kończyny dolne do góry, dzięki czemu zalegająca w nich krew zostanie zdrenowana w stronę serca. Bardzo istotna jest również aktywność fizyczna, im intensywniejsza tym lepiej, jednak nawet codzienny spacer znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju żylaków. Kolejną ważnym elementem profilaktyki żylaków są wyroby uciskowe. Odpowiednio dobrane, poprzez prawidłowe wymierzenie  kończyny i dobór stopnia ucisku. Właściwy ucisk noszony kilka godzin dziennie (w pracy) zmniejsza zaleganie krwi w kończynie, niwelując znacznie w/w objawy.

Żylaki w lecie – dlaczego stanowią problem?

W związku z wysoką temperaturą niewydolność żylna może się nasilać. Spowoduje to postępowanie rozwoju żylaków. Dlatego, nim nadejdzie lato, powinno się pomyśleć o usunięciu żylaków, by nie narażać się na znacznie rozleglejszą operację, gdy już rozwój ten nastąpi.

Żylaki kończyn dolnych – jak je leczyć?

Powierzchowne żylaki widoczne są od razu: wystające, zielonkawe guzki o kształcie przebiegu żył powierzchownych, miękkie w dotyku. Jednak konieczne jest zróżnicowanie, czy są pierwotne, czy wtórne. Dlatego potrzebna jest konsultacja specjalisty. Jeśli podejmie on decyzję o konieczności zamknięcia żylaków, bądź sami zdecydujemy się na nią ze względów profilaktycznych czy estetycznych, istnieje kilka metod do wyboru. Klasyczną metodą jest operacyjne usuwanie żylaków, która w odpowiednich wskazaniach wykonywana jest „na NFZ”. Łączy się jednak z największą ilością powikłań oraz nieestetycznych blizn na skórze. Nowocześniejsze metody, takie jak endovaskularna technika wewnątrznaczyniowego zamykania żył przy użyciu fal radiowych wykonywana przez KRIOCENTRUM  zapewniają lepszy efekt kosmetyczny, ma mniej działań niepożądanych i pozwala na powrót do codziennego funkcjonowania już następnego dnia po zabiegu.

Leczenie zachowawcze, zarówno przed jak i profilaktyczne po zabiegach usuwania żylaków, obejmuje pończochy uciskowe, które zapewniają usprawnienie powrotu żylnego i mniejsze zaleganie krwi w obrębie poszerzonych żył.

Żylaki mogą wiązać się z uciążliwymi objawami, dlatego, lepiej jest pozbyć się ich tak szybko, jak to możliwe. Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zdecydowanie najlepszym pomysłem jest utrzymywanie właściwej wagi ciała, codzienny ruch i aktywny wypoczynek.

Usuwanie żylaków latem

Dostępność nowoczesnych i mało inwazyjnych metod leczenia żylaków np EVRF, pozwala bez żadnych przeciwwskazań na przeprowadzenie zabiegu usuwania żylaków w lato.  Jedynie konieczność noszenia opaski uciskowej może powodować delikatny dyskomfort w najcieplejsze dni lata.  Dlatego jeśli chcemy wykonać zabieg wiosną lub latem – nic nie stoi na przeszkodzie. W przypadku żylaków warto pamiętać, że im szybciej zaczniemy je zwalczać, tym lepiej, dlatego bez przeszkód możemy zacząć działać o każdej porze roku.

Pisali o nas

Pisali o nas