Nasze wpisy Artykuły

CLaCS

CLaCS

CLaCS – nowoczesna metoda zamykania naczynek i usuwania pajączków

Pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne to problem, z którym boryka się wiele kobiet i mężczyzn. Przyczyny ich powstawania są różne – od zaburzeń hormonalnych czy krążeniowych, przez nadmierną wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne, po nadciśnienie tętnicze i uwarunkowania genetyczne. Pajączki pojawiają się na różnych częściach, przede wszystkim jednak na nogach i twarzy – coraz bardziej widoczne czerwone nitki i plamki stają się sporym problemem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Na szczęście można skutecznie uporać się z problemem pękających naczynek. Nieinwazyjny, całkowicie bezbolesny, bezpieczny zabieg CLaCS umożliwia pozbycie się niewielkich zmian podczas jednej wizyty, a rozleglejszych w trakcie kilku zabiegów. Sprawdź, na czym polega metoda CLaCS i jakie są jej efekty.

Czym jest metoda CLaCs i jaka jest jej przewaga nad innymi metodami?

CLaCS to skrót od Cryo Laser and Cryo Sclerotherapy. Tym mianem określa się jedną z najnowszych metod zamykania naczynek oraz tzw. pajączków na ciele. Jest to alternatywa dla stosowanych dotychczas rozdzielnie zabiegów skleroterapii oraz laseroterapii. Obie metody, mimo iż także skuteczne, wiązały się z pewnymi ograniczeniami, a także z koniecznością nawet wielokrotnego powtarzania zabiegów. CLaCS pozwala osiągnąć takie same (lub lepsze) rezultaty w znacznie krótszym czasie.

Metoda CLaCS zaliczana jest do metod hybrydowych, które uważa się za najskuteczniejsze w leczeniu zmian naczyniowych – dzięki nowoczesnym technologiom wizualizacji żył siatkowych możliwe jest jednoczesne wykonanie zarówno skleroterapii, jak i laseroterapii, co zdecydowanie zwiększa efektywność i skuteczność zabiegów.

Warto wiedzieć! Czym są żyły siatkowe? Są to żyły zlokalizowane kilka mm pod powierzchnią skóry. Doprowadzają krew do naczyń śródskórnych oraz tzw. pajączków. Ich precyzyjna wizualizacja pozwala uzyskać zamierzone efekty podczas jednego lub kilku zabiegów.

Jakie są największe zalety metody CLaCS i jej przewaga nad innymi metodami? Oto największe zalety zabiegów:

  • Urządzenie stosowane do zamykania naczynek wyposażone jest w funkcję chłodzenia skóry – to znacznie poprawia komfort pacjenta w trakcie wykonywania zabiegu.
  • Dzięki temu, że w tym samym czasie można wykorzystać kilka technik usuwania pajączków, możliwe jest zastosowanie mniejszych energii lasera oraz sklerozantu (preparatu aplikowane podczas skleroterapii). To z kolei zmniejsza dolegliwości bólowe, zapobiega powstawaniu przebarwień i skraca czas gojenia.
  • CLaCS jest wydajniejszy niż inne zabiegi, dzięki czemu podczas jednego zabiegu można zamknąć naczynka na znacznie większej powierzchni skóry, a co za tym idzie – znacznie zmniejsza się ilość zabiegów koniecznych do osiągnięcia zamierzonego efektu.
  • W większości przypadków po zabiegu nie trzeba nosić pończoch uciskowych.

Jak przebiega zabieg CLaCS krok po kroku?

  1. Zabieg CLaCS trwa zwykle około 30 minut i rozpoczyna się od zlokalizowania przebiegu żył siatkowych. Wykorzystuje się do tego urządzenie Vein Viewer.
  2. Lekarz ustawia wszystkie parametry lasera i dobiera odpowiednie preparaty do skleroterapii.
  3. Po zlokalizowaniu naczyń krwionośnych i dobraniu parametrów lasera flebolog wykonuje laseroterapię na naczyniach siatkowych, a następnie przechodzi do cyklu skleroterapii.
  4. Po zamknięciu żył siatkowych lekarz zamyka wszystkie widoczne naczynia powierzchniowe.
  5. W trakcie procedury skóra poddawana zabiegowi jest chłodzona zimnym powietrzem, które działa znieczulająco i zmniejsza podrażnienia skóry wywoływane przez światło lasera.

Aby całkowicie pozbyć się naczynek, zabieg najczęściej powtarza się w odstępach 4-6 tygodni. Liczba zabiegów jest uzależniona m.in. od stopnia rozległości zmian, a o tym, ile zabiegów trzeba wykonać, decyduje lekarz.

Jakich zasad przestrzegać po zbiegu?

Przez kilka dni po zabiegu nie należy stosować silnych kosmetyków i innych środków wysuszających i drażniących skórę. Można natomiast, po konsultacji z lekarzem, stosować krem przyspieszający gojenie.

Po zabiegu należy unikać przegrzewania skóry poddawanej zabiegowi (np. w saunie czy podczas gorących kąpieli), wysiłku zwiększającego ciśnienie krwi oraz urazów skóry. Przez minimum miesiąc nie powinno się eksponować skóry na słońcu i solarium – promienie ultrafioletowe mogą powodować przebarwienia na skórze.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu CLaCS są:

  • prowadzone terapie retinoidami
  • stosowanie ziół światłouczulających (nagietek, skrzyp, dziurawiec),
  • stosowanie leków światłouczulających (sterydy, antybiotyki),
  • fotodermatozy,
  • nowotwory skóry,
  • stosowanie samoopalaczy lub kremów samoopalających, opalona skóra,
  • cukrzyca,
  • choroby tkanki łącznej,
  • ciąża,
  • obniżona odporność organizmu,
  • niedawno wykonane peelingi,
  • leczenie izotretynoiną.

Jakie są efekty po zbiegu CLaCS?

Na efekt całej terapii mają wpływ czynniki, takie jak wiek, stan zdrowia, tryb życia oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich. Zabieg CLaCS pozwala usunąć popękane naczynka i tzw. pajączki. Skóra jest gładka, bez widocznych, czerwonych nitek i zaczerwienień.

Pisali o nas

Pisali o nas