Klejenie żylaków
Klejenie żylaków – bezinwazyjny i bezpieczny sposób na pozbycie się zmian naczyniowych
Mimo iż potoczna nazwa „klejenie żylaków” może wydawać się nieco enigmatyczne, to zabieg z wykorzystaniem tzw. klejów tkankowych jest wyjątkowo skuteczny, bezpieczny i komfortowy dla pacjentów. Ta innowacyjna, bezbolesna metoda nie skutkuje powstawaniem blizn, a po zabiegu, który trwa nawet 20-30 minut, pacjent może od razu wrócić do domu i do wykonywania codziennych czynności.
Na czym polega usuwanie żylaków przy pomocy klejów tkankowych?
Klejenie żylaków, w odróżnieniu od np. tradycyjnych metod chirurgicznych, nie polega na usuwaniu żył z organizmu – naczynia zostają „sklejone” i pozostają w ciele, a potem stopniowo włóknieją i znikają z powierzchni skóry.
Do klejenia żył wykorzystuje się kleje tkankowe, czyli roztwory związków chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia. Roztwór aplikuje się do naczyń krwionośnych przy pomocy cieniutkich igieł i niewielkiego cewnika. W wyniku działania kleju, ściany żył są uszkadzane w sposób kontrolowany, następnie zbliżają się do siebie, zrastają i ulegają zwłóknieniu. Po kilku tygodniach od wykonania zabiegu światło naczynia zarasta i zostaje wyłączone z krwiobiegu. Kleje tkankowe wykorzystuje się m.in. do zamykania głównych pni żylnych, a także do zamykania lub likwidowania niewydolnych żył dodatkowych, żylaków atypowych, krętych gałęzi podskórnych czy niewydolnych perforatorów.
Klejenie żylaków jest metodą bezinwazyjną – po wykonaniu zabiegu nie ma potrzeby hospitalizacji ani przyjmowania leków. Na skórze nie zostają też żadne blizny. Jest to jeden z najnowocześniejszych sposobów walki z żylakami.
Zabieg klejenia żylaków – ile trwa i jak przebiega?
Przed zabiegiem lekarz wykonuje badanie USG Doppler, dzięki któremu może zdiagnozować chore żyły i ocenić ogólny stan naczyń krwionośnych. Najczęściej przeprowadza się także podstawowe badania krwi, takie jak:
- badanie grupy krwi z czynnikiem Rh,
- czas krzepnięcia krwi (aPTT oraz INR),
- morfologię z rozmazem,
- poziom kreatyniny,
- elektrolity (K+ oraz Na+),
- anty-HCV, HBsAg,
- poziom glukozy na czczo (glikemia).
W trakcie konsultacji lekarz informuje każdego pacjenta jakie dokładnie badania należy wykonać.
Zabieg trwa około 30 minut, w zależności od tego, czy poddawane są mu obie nogi, czy jedna, a także od tego, jak duże są zmiany naczyniowe. Przed zabiegiem lekarz może zastosować znieczulenie punktowe – tylko w miejscu, w którym wykonane będzie niewielkie nakłucie. Wszystko po to, aby cała procedura była dla pacjenta w pełni komfortowa.
Zabieg odbywa się pod kontrolą ultrasonografu, a przebieg procedury obserwowany jest na monitorze USG. Lekarz przy pomocy niewielkiej igły wprowadza do naczynia cewnik, a następnie wysuwa go z wnętrza naczynia ku górze, dozując klej. Podczas tego precyzyjnego etapu wykorzystywane jest dokładnie skalibrowane urządzenie, które pozwala na aplikację takiej ilości kleju, jaka jest niezbędna do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Zabieg nie kończy się zakładaniem szwów, a na skórze nie pozostają żadne ślady – do nakłuć wykorzystywane są zestawy delikatnych, cieniutkich igieł, które nie zostawiają trwałych śladów na skórze.
Po zabiegu pacjent nie musi wprowadzać zmian w trybie życia. Nie ma potrzeby hospitalizacji ani długotrwałej rekonwalescencji. Wystarczy stosować się przez krótki czas do kilku podstawowych zaleceń lekarza.
Jakich zaleceń trzeba przestrzegać po zabiegu?
Pacjent po zabiegu może niemal od razu opuścić klinikę. W zależności od sytuacji może być konieczne noszenie wyrobów uciskowych (opasek, rajstop lub pończoch) przez około 24 godziny. Ma to miejsce np. wtedy, gdy klejenie żylaków jest połączone z obliteracją (skleroterapia). Zaleca się, by opaskę nosić w ciągu dnia przez około tydzień.
Tuż po zabiegu należy spacerować lub jeździć na rowerze przez około 60 minut (można np. wrócić pieszo do domu). Dzięki temu preparat rozejdzie się po naczyniu równomiernie i nie przedostanie się do głównego układu. Przez miesiąc należy unikać długich, gorących kąpieli, opalania się w solarium i na słońcu czy sauny. Zwykle te zalecenia dotyczą jednak sytuacji, w których klejenie żylaków jest łączone z innym zabiegiem leczenia zmian naczyniowych.
Po około 3 tygodniach zwykle przeprowadzana jest kontrola i przeprowadzane jest badanie USG Doppler.
Klejenie żylaków przy pomocy klejów tkankowych jest jedną z najmniej inwazyjnych, a do tego najszybszych i najnowocześniejszych metod walki z żylakami. Zabieg można wykonać o każdej porze roku, a jego przeprowadzenie nie wymusza zmiany trybu życia. Szybko i skutecznie można pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze.