Żylaki – czy czekać z usunięciem ich do wiosny?
Wraz z końcem wakacji przestajemy zwracać dużą uwagę na wygląd naszych nóg. Jednak problem żylaków nie dotyczy tylko estetyki, więc jeśli się pojawiły, warto je usunąć jak najszybciej.
Wszystkim znane określenie „żylaki” tak naprawdę określane jest przez lekarzy „żylaki kończyn dolnych”. Sam żylak to patologiczne poszerzenie dowolnej żyły w ciele człowieka, ale to właśnie w żyłach kończyn dolnych najczęściej mamy z nimi do czynienia. Dzieje się tak, ponieważ żyła poszerza się pod wpływem zastoju krwi, który ma miejsce gdy cały dzień siedzimy lub stoimy w jednej pozycji. Zastój krwi w kończynach dolnych można zredukować poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, podczas których skurcz mięśni powoduje wypchnięcie zalegającej krwi z nóg. Niestety, mamy coraz mniej czasu czy ochoty na ruch. Dodatkowo coraz większy odsetek społeczeństwa cierpi na nadwagę, która również znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków. Do wszystkich czynników sprzyjających powstawaniu żylaków dołączają się również predyspozycje genetyczne, które powodują że nawet u najaktywniejszej i najzgrabniejszej osoby mogą pojawić się żylaki kończyn dolnych.
Jak już wspomniano, żylak to patologiczne poszerzenie żyły. Ma ono miejsce na jednym odcinku żyły, ale gdy już powstało, nieleczone, powoduje dalsze poszerzanie się tej żyły, tworząc coraz gorszy efekt kosmetyczny. Oprócz wyglądu naszych nóg, pozostawienie żylaków nie leczonymi może powodować dalsze powikłania: uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, zmiany troficzne na skórze, obrzęki kończyn dolnych, bolesne skurcze, a nawet nasilenie żylnej choroby zakrzepowo zatorowej. Dlatego w przypadku zauważenia pierwszego żylaka warto rozważyć jego usunięcie. Można zdecydować się na usunięcie żylaków laserowo lub falami radiowymi w prywatnych klinikach – przeczytaj więcej na stronie leczenie żylaków o małoinwazyjnych metodach usuwania żylaków, które są niezwykle skuteczne, a ponadto nie wymagają pobytu w szpitalu po zabiegu.
Leczenie żylaków kończyn dolnych jest obecnie niezwykle proste, więc warto rozważyć ich usunięcie, by cieszyć się ładnymi, ale przede wszystkim zdrowymi nogami.
Pytanie do lekarza: Która metoda usuwania żylaków jest lepsza, laserowa czy falami radiowymi?
Odp. Obydwie metody są właściwie równie skuteczne, jednak w literaturze medycznej podkreśla się, iż po zabiegu z użyciem fal radiowych odnotowuje się nieznacznie mniejsza nawrotowość, dolegliwości bólowe pooperacyjne są mniejsze, rzadziej dochodzi do powikłań w postaci oparzeń skóry.
Pytanie do lekarza: Jak szybka jest rekonwalescencja po usunięciu żylaków metodą laserową, a jak szybka po metodzie usuwania falami radiowymi?
Odp. W przypadku obydwu metod rekonwalescencja trwa tyle samo tj. 3 tygodnie, jednak jak podkreśliliśmy wyżej w przypadku metody leczenia z użyciem fal radiowych, mniejsze są dolegliwości bólowe.
Pytanie do lekarza: Czy po którejś z tych metod pozostają blizny?
Odp. Nie obydwie metody są metodami małoinwazyjnymi, nie zostawiają blizn, lub małe punktowe blizny, praktycznie niewidoczne na skórze po kilku tygodniach.
Pytanie do lekarza: Jaki jest najlepszy termin do wykonania tego zabiegu?
Odp. Jeśli chodzi o wskazania medyczne – zabieg ten można wykonywać przez cały rok. Jednak z uwagi na konieczność noszenia wyrobów uciskowych przez 3 tygodnie po zabiegu, największy komfort rekonwalescencji jest w chłodniejszych miesiącach.