V-laser – zamykanie naczynek krwionośnych i usuwanie przebarwień
V-laser jest innowacyjnym urządzeniem, które pozwala usunąć lub zminimalizować zmiany naczyniowe oraz przebarwienia pojawiające się na skórze. Specjalista wykonujący zabieg dobiera parametry urządzenia do wielkości i rodzaju zmian, reguluje moc lasera, jego głębokość i pole działania. Zabiegi z wykorzystaniem V-laser są bezpieczne, efektywne i komfortowe dla pacjenta, a urządzenie daje ogromne możliwości pozbywania się zmian naczyniowych różnego typu.
Co to jest i jak działa V-laser?
V-laser, czyli jeden z najnowocześniejszych laserów na rynku medycznym, wykorzystuje się do usuwania widocznych, poszerzonych nawet do 4 mm naczynek, naczyń włośniczkowych czy naczyń krwionośnych. Lekarze przeprowadzający zabiegi mogą usunąć z powierzchni skóry tzw. pajączki, większe zmiany naczyniowe czy przebarwienia skóry.
Sekretem skuteczności zabiegów V-laser jest wykorzystanie dwóch rodzajów fal o różnej długości. Długi impuls KTP 352 nm jest niezwykle skuteczny przy usuwaniu oraz minimalizowaniu np. rumienia, pws, teleangiektazji, drobnych naczyniaków i poiklidermii. Impuls Nd:YaG 1064 nm skutecznie leczy grubsze i głebiej położone naczynia krwionośne. Podczas zabiegów wykorzystywany jest także mikropuls Nd:YaG, który zwiększa skuteczność redukcji blizn unaczynionych, rumienia i trądziku różowatego.
Co się dzieje w trakcie zabiegu? Dochodzi do gwałtownego, lecz kontrolowanego podgrzania naczynek, które ulegają nieodwracalnemu obkurczeniu, zniszczeniu i wchłonięciu przez organizm.
Warto wiedzieć! Dodatkowe korzyści dla pacjentów
Zabieg V-laser charakteryzuje się nie tylko wysoką skutecznością i szerokimi możliwościami. Urządzenie jest wyposażone w końcówkę chłodzącą, która zapewnia wysoki stopień komfortu w trakcie zabiegu, a także skrócony czas rekonwalescencji i minimalne ryzyko powikłań.
Kiedy zaleca się przeprowadzenie zabiegu V-laser?
Urządzenie V-laser umożliwia leczenie różnych zmian naczyniowych. Są nimi przede wszystkim:
- rumień,
- rozszerzenia żylakowate (wenektazja),
- teleangiektazja,
- trądzik różowaty i pospolity,
- naczyniaki krwionośne, starcze i gwiaździste,
- znamiona naczyniowe,
- przebarwienia i plamy pigmentacyjne, piegi,
- zmiany typu cafe au lait.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?
Zabieg V-laser, mimo iż bezpieczny i skuteczny, nie może być przeprowadzony u każdego. Lekarz może odmówić wykonania zabiegu w następujących przypadkach:
- u kobiet ciężarnych i karmiących,
- u osób ze świeżą opalenizną, około 1 miesiąca,
- u pacjentów cierpiących na bielactwo, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, nowotwory (szczególnie czerniak), padaczkę, żółtaczkę typu B i C, cukrzycę, zespół policystycznych jajników, nadciśnienie, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych,
- u pacjentów przyjmujących leki światłouczulające,
- przy zaburzeniach krzepnięcia krwi i w przypadku stosowania leków zmniejszających krzepliwość,
- przy stosowaniu sterydów w postaci maści, kremów i tabletek,
- u osób stosujących preparaty z retinolem,
- u pacjentów przyjmujących antybiotyk miesiąc przed zabiegiem,
- u pacjentów ze skłonnościami do powstawania bliznowców,
- w przypadku infekcji bakteryjnej lub wirusowej w obrębie skóry poddawanej zabiegowi,
- u pacjentów zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem najczęściej nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych działań. Przygotowanie jest proste i niekłopotliwe dla pacjenta.
Wymagana jest konsultacja z lekarzem, podczas której zostanie poddana ocenie wielkość zmian. Specjalista dobierze też odpowiednią metodę ich usuwania. W zależności od tego, jakie miejsce będzie poddawane zabiegowi, należy wcześniej:
- zmyć makijaż i zdjąć soczewki kontaktowe,
- maszynką lub ostrzem usunąć owłosienie w miejscach, które będą poddane działaniu lasera.
Poza tym oprócz przyjmowania wymienionych wcześniej leków, około 2-3 tygodnie przed zabiegiem nie należy przyjmować ziół, takich jak dziurawiec, nagietek czy rumianek.
Ile trwa zabieg i jak przebiega?
Zabieg V-laser może trwać około 30 minut – długość jest uzależniona od wielkości zmian. Nie wymaga podawania znieczulenia, a po jego zakończeniu pacjent może swobodnie opuścić gabinet.
Na początku specjalista oczyszcza i odtłuszcza skórę. Na skórę nakładany jest żel, który zwiększa komfort pacjenta podczas działania lasera. Specjalista przeprowadzający zabieg przykłada do skóry głowicę emitującą wiązki lasera i przesuwa ją po skórze. Po zakończeniu zabiegu na skórę nakłada się krem ochronny i chłodzący.
Efekty po zabiegu V-laser
Zanim specjalista przystąpi do wykonania zabiegu, omawia z pacjentem możliwe do osiągnięcia efekty. Są one uzależnione od różnych czynników – wielkości zmian, liczby zabiegów oraz indywidualnych uwarunkowań, takich jak wiek, stan zdrowia, tryb życia oraz od tego, czy pacjent stosuje się do zaleceń pozabiegowych. Zabieg V-laser zamyka poszerzone naczynka, redukuje rumień i trądzik różowaty, a także usuwa naczyniaki i zmniejsza przebarwienia. Skóra po zabiegu jest gładka, bez widocznych zmian pigmentowych i naczyniowych, a także widocznie odmłodzona.
Na ostateczny efekt trzeba poczekać zwykle około 8-12 tygodni, a w przypadku naczynek na twarzy około 2 tygodni. Pierwsze rezultaty widoczne są jednak od razu. Zwykle, by uzyskać najlepszy efekt, należy powtórzyć zabieg maksymalnie do kilku razy.