Nasze wpisy Artykuły

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Usuwanie żylaków falami radiowymi

Usuwanie żylaków falami radiowymi – metoda EVRF

EVRF to skuteczna, bezpieczna i mało inwazyjna alternatywa dla chirurgicznego leczenia żylaków. Dzięki tej niechirurgicznej metodzie zamykania naczyń żylnych już podczas jednego zabiegu możliwe jest usunięcie zarówno niewielkich, jak i obszerniejszych zmian naczyniowych. Zabieg jest krótki i bezbolesny, a po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu o własnych siłach – nie ma konieczności hospitalizacji ani długiej rekonwalescencji. Sprawdź, na czym polega metoda EVRF i jakie efekty można osiągnąć przy jej pomocy.

EVRF – najważniejsze informacje

EVRF (skrót od anglojęzycznej nazwy Endovenous Radiofrequency Therapy) to metoda, która polega na zamykaniu naczyń żylnych przy pomocy fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Fale radiowe wytwarzają wewnątrz naczyń wysoką temperaturę, dzięki której w sposób kontrolowany uszkadzane są ściany naczyń krwionośnych. W wyniku tych uszkodzeń ściany zaczynają się obkurczać, tworzą się zakrzepy i powstaje jałowy stan zapalny. Dochodzi do zwłóknienia i całkowitego zrośnięcia się naczynia. Pozostałości po żylakach są wydalane z organizmu przez komórki układu żernego. 

Zabieg EVRF wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 60-120 minut, w zależności od wielkości zmian i tego, czy żylaki usuwane są z jednej nogi, czy z obu. Po zakończeniu zabiegu pacjent może samodzielnie wrócić do domu i do wykonywania większości codziennych czynności.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu EVRF?

Metodę EVRF wykorzystuje się do zamykania zarówno niewielkich naczyń o średnicy 1 mm, jak i do usuwania żylaków, których średnica przekracza 5 mm. Fale radiowe wykorzystuje się do leczenia m.in. głównych pni układu powierzchniowego kończyn dolnych, w tym żył odpiszczelowych. Gdy zmiany są niewielkie, nie ma konieczności wprowadzania do naczyń cewnika – wówczas usuwa się je punktowo.

Metoda EVRF pozwala pozbyć się nie tylko nieestetycznych zmian na skórze, ale też przykrych dolegliwości, które towarzyszą żylakom, takim jak bóle i obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także krwawień czy owrzodzeń.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Zabieg EVRF jest bezpieczny i małoinwazyjny, ale jak w przypadku każdego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie każdy może skorzystać z tej metody. Lekarz może odmówić leczenia z wykorzystaniem fal radiowych przede wszystkim pacjentom, którzy:

  • są uczuleni na środki znieczulające,
  • borykają się z nadkrzepliwością krwi i zakrzepami żylnymi lub zrośnięciami żył,
  • cierpią na cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy (która nie została uregulowana), miażdżycę,
  • nie mogą samodzielnie się poruszać,
  • cierpią na chorobę zatorowo-zakrzepową,
  • mają problemy ze zmianami zapalnymi w obrębie kończyn.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu nie jest ciąża i karmienie piersią, choć każda mama musi skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak przebiega zabieg i jak trzeba się do niego przygotować?

Przed zabiegiem lekarz zleca pakiet podstawowych badań, takich jak morfologia, oznaczenie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi oraz badanie poziomu cukru we krwi. Zawsze wykonuje się także badanie USG Doppler.

W dniu zabiegu należy ogolić pachwinę i nogę, która będzie poddana zabiegowi. Nie można stosować kremów ani balsamów. Około 5 godzin przed zabiegiem nie wolno przyjmować płynów ani spożywać posiłków. Jeśli przyjmujesz leki, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Przebieg zabiegu jest następujący:

  • Do żyły aplikowany jest środek znieczulający.
  • Lekarz nakłuwa skórę lub wykonuje na niej niewielkie nacięcie. Następnie wprowadza do naczynia cieniutki prowadnik, na który nasuwa koszulkę naczyniową.
  • Po nasunięciu koszulki prowadnik jest wyprowadzany z naczynia, a następnie lekarz pod kontrolą ultrasonografu wprowadza do niego cewnik.
  • Cewnik jest podłączony do urządzenia emitującego fale radiowe i to właśnie on umożliwia emisję fal. Lekarz przesuwa cewnik w kierunku nacięcia, a energia jest rozprowadzana po całym naczyniu.

Podczas jednego zabiegu można usunąć kilka naczyń o łącznej długości kilkudziesięciu centymetrów.

Po zabiegu na nogę zakładana jest opaska uciskowa, której nie należy zdejmować od 24 do 48 godzin. Przez pierwszy tydzień należy spacerować przez co najmniej godzinę dziennie (lub wykonywać inne, łagodne ćwiczenia). Zaleca się tez unikanie gorących i długich kąpieli i obciążania nóg.

Jakie są największe zalety metody EVRF?

Zabieg usuwania żylaków metodą EVRF jest bezpieczny, skuteczny i mało inwazyjny. Trwa około 60-120 minut. Po jego zakończeniu pacjent poddawany jest obserwacji i po kolejnej godzinie najczęściej może samodzielnie wrócić do domu.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po wizycie w klinice, jednak na ostateczny efekt oraz wydalenie żylaka z organizmu przez komórki żerne należy czasem poczekać do około 6 miesięcy. W przypadku małych zmian wystarcza 1 zabieg, a w przypadku rozległych czasem trzeba wykonać ich kilka.

Zabieg jest bezbolesny (niewielki ból może pojawić się po zabiegu). Nie wymaga hospitalizacji i zdejmowania szwów. Nie powoduje blizn, ani przykrych dolegliwości, które są częste dla zabiegów chirurgicznych. Okres rekonwalescencji jest krótki i bardzo szybko można wrócić do codziennych czynności.

Film z zabiegu usuwania żylaków falami radiowymi w Kriocentrum (Warszawa, Jóżefów)

Pisali o nas

Pisali o nas