Nasze wpisy Artykuły

Kompresoterapia żylaków

Kompresoterapia żylaków

Kompresoterapia – profilaktyka i leczenie żylaków dzięki noszeniu wyrobów uciskowych

Czy można zapobiegać żylakom lub leczyć je dzięki noszeniu specjalnych pończoch, podkolanówek lub rajstop? Jak najbardziej. Ten sposób profilaktyki i wpierania leczenia żylaków nosi nazwę kompresoterapii (kompresji medycznej) i polega na stosowaniu wyrobów uciskowych, dobranych do wymiarów ciała, a także rozległości żylaków oraz indywidualnych potrzeb. Wyroby uciskowe są dostępne w różnych kolorach i zdecydowanie można nosić je np. zamiast klasycznych rajstop. Dowiedz się więcej o kompresoterapii i sprawdź, w jakich sytuacjach jest skuteczna.

Na czym polega kompresoterapia?

Kompresoterapia służy do profilaktyki i jako wsparcie leczenia chorób układu żylnego. Polega na noszeniu specjalnych wyrobów uciskowych – podkolanówek, pończoch czy rajstop – o różnym stopniu ucisku. Prawidłowo dobrane uciski mają usprawnić odpływ żylny i chłonny w kończynach dolnych, a także zwiększyć przepływ krwi przez żyły układu głębokiego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zakrzepic, a dolegliwości bólowe i uczucie ciężkości nóg zostaje zminimalizowane. Wyroby uciskowe, aby były skuteczne, muszą być odpowiednio dobrane do wymiarów ciała.

Do produkcji wyrobów uciskowych wykorzystywana jest syntetyczna przędza, a dzięki nowoczesnym technologiom pończochy, rajstopy czy podkolanówki są przewiewne i wygodne. Ponadto zapewniają równomierny i odpowiedni ucisk nóg – dokładnie w tych miejscach, w których jest to potrzebne i w optymalnym stopniu.

Warto wiedzieć! Zasady stosowania wyrobów uciskowych

 

Opaski, pończochy, podkolanówki i inne wyroby uciskowe (przeciwżylakowe) najlepiej nakładać jeszcze przed wstaniem z łóżka lub najpóźniej po wczesnym, porannym prysznicu. Można nosić je bezpośrednio na skórze lub ewentualnie na cieniutkie rajstopy – niektórzy pacjenci preferują taki sposób, ponieważ czasem łatwiej wsuwa się obcisłe wyroby na już nałożone rajstopy. Drugie rozwiązanie warto jednak skonsultować z lekarzem, aby nie wybrać zbyt obcisłych rajstop, które mogłyby zniweczyć działanie wyrobów uciskowych. Pończochy należy zdjąć tuż przed kąpielą lub położeniem się do łóżka.

Czy wyrobu uciskowe nosi się także latem? Oczywiście byłoby to najlepsze rozwiązanie, jednak w upalne dni trudno wyobrazić sobie noszenie rajstop czy pończoch. Warto jednak pamiętać, że aby efekt kuracji był optymalny, należy nosić pończochy tak często jak to możliwe. Latem zdecydowanie lepiej jest nosić wyroby uciskowe tylko rano, kiedy jest jeszcze chłodniej, niż nie nosić ich w ogóle.

Kiedy stosowanie kompresoterapii jest najbardziej wskazane?

Noszenie wyrobów uciskowych poleca się m.in. w poniższych sytuacjach:

  • Do minimalizowania lub redukcji dolegliwości, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle kończyn,
  • Do zapobiegania nawrotom żylaków,
  • Przy przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzeniach na nogach, zapaleniu zakrzepowym żył powierzchniowych, obrzęku limfatycznym,
  • W czasie leczenia skleroterapią lub laseroterapią,
  • Po operacjach żylaków,
  • Po operacjach przebiegających z obrzękiem kończyn,
  • W czasie ciąży,
  • Jako profilaktykę i leczenie zakrzepicy żył głębokich oraz zespołu pozakrzepowego,
  • Jako profilaktykę innych zaburzeń żylnych u pacjentów którzy są obciążeni genetycznie, mają siedzącą lub stojącą pracę, nie są aktywni fizycznie, podróżują powyżej 4 godzin (w wymuszonej pozycji lub z ograniczoną możliwością ruchu), cierpią na otyłość.

Przeczytaj więcej na temat profilaktyki żylaków

Kiedy nie powinno się stosować kompresoterapii?

Istnieje kilka przypadków, które mogą wykluczać stosowanie wyrobów uciskowych. Są nimi:

  • Stany zapalne skóry, tkanki podskórnej lub mięśni,
  • Uczulenie na materiały wykorzystane do produkcji wyrobów uciskowych,
  • Miażdżyca, zarostowe zapalenie tętnic kończyn dolnych, angiopatia cukrzycowa i inne stany, podczas których występuje znaczne niedokrwienie kończyn dolnych.

Jakie są rodzaje i klasy ucisków wyrobów uciskowych?

Dostępne są 4 stopnie ucisku wyrobów do kompresoterapii:

  • Pierwszy stopień ucisku, lekki (18-21 mm Hg) – łagodny, powierzchowny efekt uciskowy. Stosowany zapobiegawczo przy zmęczeniu nóg, małych żylakach bez obrzęku czy niedużych żylakach w czasie ciąży.
  • Drugi stopień ucisku, średni (23-32 mm Hg) – powierzchowny efekt uciskowy, zalecany przy małych żylakach z obrzękiem podudzia, niewydolności żylnej spowodowanej żylakami, stanach po wyleczeniu drobnych owrzodzeń oraz po powierzchownym zakrzepowym zapaleniu żył, przy żylakach w czasie ciąży, po operacjach żylaków i skleroterapii, zapobiegawczo przeciw zakrzepicy.
  • Trzeci stopień ucisku, mocny (34-46 mm Hg) – powierzchowny i głęboki efekt ucisku. Zalecany przy dużych żylakach z obrzękiem, przewlekłej niewydolności żył spowodowanej zespołem pozakrzepowym, przy obrzękach pourazowych, po zagojonych owrzodzeniach żylakowych, po operacjach żylaków, po skleroterapii i złamaniach oraz urazach.
  • Czwarty stopień ucisku, bardzo mocny (min.49 mm Hg) – silny głęboki efekt uciskowy. Takie wyroby stosuje się np. w niektóre przypadkach pozakrzepowego zapalenia żył czy przy nieodwracalnych obrzękach limfatycznych.

Wyroby uciskowe muszą być dobrane do obwodów i długości kończyn. Dzięki temu odpowiedni ucisk przypada w odpowiednim miejscu nogi – najsilniejszy jest w okolicy kostki, a najsłabszy na poziomie ud.

Wyroby uciskowe są dostępne w różnych wariantach i w różnych kolorach. Niektóre mają zakryte palce, inne odkryte. Jedne są zupełnie proste, inne zakończone np. estetyczną koronką. Dzięki temu możesz dobrać taki produkt, który nie tylko będzie spełniał swoje zadanie, ale też będzie odpowiadał na Twoje potrzeby estetyczne.

Pisali o nas

Pisali o nas