Flebologia na ratunek nogom z żylakami i pajączkami
Żylaki i popękane naczynka krwionośne to przypadłość, z którą boryka się mnóstwo kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Czerwone pajączki, kręte, niebieskie nitki na nogach, wybrzuszenia, a do tego uczycie ciężkości i ból nóg to objawy, które potrafią mocno dać się we znaki. Wszelkie tego typu zmiany to dla pacjentów kłopot zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej. Leczeniem, diagnozowaniem i zapobieganiem chorobom układu żylnego zajmują się specjaliści z dziedziny flebologii. Mimo iż nazwa ta wielu osobom może nic nie mówić, to zdecydowanie warto wiedzieć, co się za nią kryje.
Czym jest flebologia?
Flebologia jest działem medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Znaczny postęp wiedzy na temat funkcjonowania oraz nieprawidłowości działania naczyń żylnych sprawił, że specjalizacja ta znacznie się rozwinęła, dając tym samym możliwość na opracowanie nowych, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia metod oraz aparatury do walki z żylakami i pajączkami.
W Polsce specjalistami z tej dziedziny są najczęściej chirurdzy naczyniowi, choć spotyka się także flebologów, którzy specjalizują się np. w chirurgii ogólnej, dermatologii czy radiologii.
Jak dokonuje się diagnostyki flebologicznej?
Diagnostyki flebologicznej żylaków dokonuje się zwykle przy pomocy badań fizykalnych oraz szybkiego i nieinwazyjnego badania USG Doppler. Specjalistyczne urządzenie pozwala wykonać dokładne badanie ultrasonograficzne i wykryć schorzenia tętnic oraz żył.
Kiedy skonsultować się z flebologiem?
Z porady flebologicznej można skorzystać niezależnie od tego, czy wystąpiły objawy, świadczące o pojawieniu się żylaków, czy też nie – warto sprawdzić stan swoich żył, by w porę zacząć leczenie lub zapobiec chorobie.
Jakie są dostępne zabiegi i terapie flebologiczne?
Leczenie flebologiczne odbywa się w znacznej mierze ambulatoryjnie – bez konieczności hospitalizacji. Nowoczesne zabiegi są mało inwazyjne, efektywne, bezpieczne i nie niosą za sobą przykrych dolegliwości, jak w przypadku tradycyjnych metod chirurgicznych. Zabiegi z wykorzystaniem lasera czy specjalistycznych preparatów nie wyłączają pacjentów z życia społecznego i zawodowego, umożliwiając powrót do codziennych aktywności krótko po wykonaniu zabiegu.